Yazar : wpEditor / Genel / / 0 Yorum

Ethernet Kablosu Nasıl Hazırlanır.

Bilgisayarların ethernet aracılığı ile birbirlerine bağlanabilmeleri için ethernet kartı adı verilen bir donanım gerekmektedir. Bu karta bağlantıyı sağlayan giriş/arabirim ADSL modem gibi aksesuarların bağlanması için de kullanılabilmektedir.Yerel Ağlar için kullanılan Veri Çerçevesi  tabanlı bir bilgisayar ağı teknolojileri ailesidir. Kelimenin kökeni ether den gelmektedir. OSI ağ modelinin Donanım Katmanı için Veri Bağlantısı Katmanı/ Ortam Erişim Kontrolu  üzerinden ağ erişimi yoluyla bir dizi kablolama ve sinyalleşme standardı ve ortak bir adresleme formatı tanımlar.
Ethernet IEEE 802.3 olarak standartlaştırılmıştır.

cat5-cat6-kabloKablo hazırlamak için elimizde Cat5 , Cat6 ve Cat7  kablo olması lazım çünkü bu kablolar sayesinde bağlatı kurabiliriz biz Cat5 kablo kullanıcağız.


ag-pensesiİkinci olarak Ağ pensesi kullanıcağız bu pense sayesinde kablomuzu kesebilir,soyabilir ve kabloyu konnektöre bağlayabiliriz.


rj45-konnektörlerBir sonraki eşyamız RJ45 konnektörü bu konnektör sayesinde ağlara bağlanabiliriz.


kablo-kesimiİlk olarak kablomuzu 3 cm çapıdan keselim ama fazla kesmeyin çünkü içindeki kabloları da kesebilirsiniz küçük bir çizik atın, attıktan sonra kabloyu soyun.

 
kablo-hazirlamaKabloyu kestikten sonra sağa ve solo çevirin ve koparın kopardıktan sonra renklerle karşılaşıcaksınız.Karşılaştığımız kablolara birbirinden ayırın.


kablo-hazırlamaKabloları birbirinden ayırın ve renk sıralamasına göre soldan sağa doğru sıralayın.


cat5-kabloSıralama Renklerimiz Şunlardır; Bu renkleri doğru sıralamanız gerekmektedir aksi taktirde yaptığınız işlem yanlış olur ve kablonuz çalışmaz hazırladığınız kablo boşa gider o yüzden sakin bir şekilde ayarlayın ve ona göre hazırlayın.
Turuncu – Beyaz
Turuncu
Yeşil – Beyaz
Mavi
Mavi – Beyaz
Yeşil
Kahverengi – Beyaz
Kahverengi


konnektör-kabloSıraladıktan sonra renkleri karıştırmadan RJ45 Konnektörüne yerleştirin,ve yerleştirdikten sonra kontrol edin ki doğru yerlere oturmuş olsunlar.


rj45-konnektörYerleştirdikten sonra sonuna kadar ittirin sonuna kadar teller dayansın.


ethernet-rj45İttirdikten sonra gördüğünüz yerlere pense yardımyla baskı uygulanacaktır.Bastırdıktan sonra tekrardan bir kontrol edin.


pensePensemizin RJ45 yerine yerleştiriyoruz ve güçlü bir şekilde pensemizi sıkıyoruz
ve ethernet kablomuzu hazırlamış olduk.

Not:Yaptığınızdan sonra eğer bir hata bulduysanız tekrardan düzeltmeye kalkmayın çündü konnektör bir kese sıkıldıktan sokra bir daha kullanılmaz bu yüzden yeni bir konnektörle deneyiniz.

 

Yorum Yazın