Yazar : wpEditor / Arıza / / 0 Yorum

Laptop Çok Isınıyor ve Kapanıyor Çözümü?

Laptop Çok Isınıyor ve Kapanıyor genellikle sık rastlanan sorunlar içerisindedir.Bu sorunu ısınmadan kaynaklı olduğunu farz edelim, ilk olarak resimde gördüğünüz gibi laptop soğutma sistemi küçük bir fandan oluşur.bu fan işlemci ve chiplere giden bakır yolları soğutur.Bu soğutma sisteminde  bir problem olursa doğal olarak işlemcinin ısınması bu olaydır.
Yazılım kaynaklı ısınma

Bazı programların düzgün çalışmaması, sistemdeki bazı parçaların daha fazla ısınmasına dolaylı ya da doğrudan sebep olabilirler. Bunun önüne geçmek için, yazılımların ve işletim sisteminin sürekli güncel tutulması ve gerekirse disk birleştirmesi yapılabilir.

Donanım kaynaklı ısınma

Genellikle fanların düzgün çalışmamasından kaynaklanan ısınmalardır. Bu problemlerin çözümü için bilgisayarın içinin açılıp fanın ve termal macunun temizlenip yenisi sürülerek takılması gerekebilir. Sorun yine çözülmezse laptoplar için harici soğutma sistemleri kullanılabilir.Bu sorunda fan temizliğini aşağıdaki  resimde anlattık.

Isınma problemlerinde dikkat edilmesi gerekenler

Laptop Çok Isınıyor ve Kapanıyor Bu işlemler kesinlikle deneyimsiz kullanıcılar tarafından yapılmamalıdır, aksi takdirde bilgisayarınız bozulabilir. Bilgisayarınızın ısınması performans düşüşlerine neden olur bu yüzden bilgisayarınızın düzgün bir şekilde soğutulması çok önemlidir.

laptop ısınıyor

Isınma işlemini yapmadan önce bilgisayarınızın garantisi bitmiş olması lazım garanti bitmemiş ise her hangi bir müdahale yaparsanız garantiden çıkar.
Eğer garanti bitmiş ise arka kapağı vidalardan sökün ve açtığınız zaman yukarıdaki resim gibi göreceksiniz.Fanın vidaları vardır o vidaları söktükten sonra fanı çıkarabilirsiniz vidaları açmadan bir müdahale yapamazsınız.Vidaları söktükten sonra fanın içini açın.

aniden kapanıyor

Yukarıda ki resim gibi toz içinde kalmışsa temizleyin temizlerken su ile müdahale yapmayın hava tutarak veya kuru bez ile temizleyin temizledikten sonra laptopun fan yerine hava tutun genellikle bu yöntem kullanılır tozları temizledikten sonra laptopunuzu geri toplayın eğer sıkıntı hala devam ediyor ise teknik servise veya hiç uğraşamam diyorsanız bir yakınınızdaki teknik servise gösterin.

Yorum Yazın