Yazar : wpEditor / Genel / / 0 Yorum

SQL Server Kurulumu Resimli Anlatım

SQL Server Kurulumunu anlatacağım. Kuruluma başladıımız zaman karşımıza ilk gelen penceğe aşaıdaki gibi olacaktır.

sqlkurulum1

İlk yapmamız gereken kurulum yapacağımız için Installation seçeneğine tıklıyoruz.

sqlkurulum2

Daha sonra açılan pencerede, sağ tarafta New SQL Server stand-alone installation or add features to an existing installation seçeneğini seçiyoruz.

sqlkurulum3

Bu kısımda kurulum ayarlarını yapıyor bekliyoruz.

sqlkurulum4

sqlkurulum5

Next dedikten sonra bir sonraki pencerede SQL server için ürün anahtarı kısmı geliriyoruz. Biz ürünü satın aldı isek bir ürün anahtarı gireriz. Eğer ürünü ticari amaçlı değil de, öğrenme amaçlı, deneme amaçlı kullanacaksak Evaulation olarak seçeriz. Bu şekilde ürünü 6 ay kadar ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Daha sonra isterseniz bu süre içinde ürünü satın alabilirsiniz. Ayrıca birde Express kurulumu seçebilirsiniz. Böylelikle ürünü tamamen ücretsiz kullanabilirsiniz ancak Express veriyon tam sürüm değildir. Dolayısı ile SQL Server Management Studio’nun tüm özelliklerini kullanamıyoruz.

Ben kurulumumda 6 aylık deneme sürünü sağlayan Evaulation seçeneğini aktif olarak bırakıyorum. Daha sonra Next tıklıyorum.

sqlkurulum6

Daha sonraki pencerede bizden lisans koşullarını kabul etmemizi istiyor. Burada kabul ediyoruz ayrıca hataları microsof’ta bildir seçeneğini de seçebilirsiniz.Daha sonra Next Butonuna tıklıyoruz.

sqlkurulum7

sqlkurulum8

sqlkurulum9

Bu aşamada SQL Server Feature Installation seçip Next Butonuna tıklıyoruz.

sqlkurulum10

Sql Server Feature Installation dediğimiz için bir sonraki sayfada SQL SERVER’ımıza hangi özelliklerin yükleneceğini seçmemiz gerekiyor. Biz bütün eklentilerini yüklenmesini istiyoruz o yüzden Select All diyoruz.Alttan ise dosyalar nereye yüklenecek yolunu ayarlıyoruz.Biz D’ye yükleyeceiz.

sqlkurulum11

Next  Dedikten sonra  setup bilgidayarımızın  seçtiğimiz özellikleri yüklemek için uyumlu olup olmadığını denetliyor.

sqlkurulum12

Bir sonraki adımda SQL serverınıza ait instance alanı gelir. Burada ben Default Instance diyoruz.Instance ID kısmını da default olarak bıraktım istediğiniz ismi verebilirsiniz. Eğer SQL servera ait başka bir sürüm bilgisayarınız da yüklü ise altta görülen beyaz alanda da o sürüme dair bilgileri görürsünüz. Next deyip bir sonraki adıma geçiyoruz. Bu arada named instance’a da değineyim. Normalde fiziksel olarak veri tabanı sunucumuzu bilgisayarımıza kuruyoruz. Normalde, sunucumuza bağlanırken pc adı ile bağlanmamız yeterli. Eğer named instance dersek bu sefer sunucumuza bağlanırken aynı zamanda vereceğimiz instance’ı da belirterek bağlanmamız gerekir.

sqlkurulum13

Bu kısımda disk bilgilerimizi gösteriyor.

sqlkurulum14

Bu pencerede kuracağımız SQL bileşenleri hakkında bilgi gelir. Buradaki ayarları ben default bıraktım. İstenirse bazı ayarlar değiştirilebilir tabi. Böylelikle pc açıldığında, server başlatıldığında hangi SQL servislerin otomatik hangilerinin manuel başlatılacağını belirleyebilirsiniz.

Bu arada aynı sayfada collation sekmesinde Turkish_CI olduğunuda kontrol ediniz.

 sqlkurulum15

Bir sonraki pencerede kullanıcı ayarları ve bağlantı şeklini belirleme kısmı gelecektir. Şimdi bu kısımda Server Configuration kısmında bizi iki seçenek karşılar. Bunlar Windows Authentication Mode ve Mixed Mode’dur. Nedir bunlar biraz değinelim.

Windows Authentication Mode : Bu mode sadece SQL server’ın kurulduğu bilgisayar için o bilgisayarda oturum açıldığında o makina üzerinden SQL’e bağlanmaya imkan sağlar, yani dışarıdan bağlantı imkanı sağlamaz.

Mixed Mode : Bu modda hem windows authentication mode geçerlidir. Hemde farklı kullanıcılar tanımlayabilme imkanı mevcuttur.

Mixed Mode seçiniz ve alttata ilk anda password yazan yere şifre giriniz. Sonra dorulamak için tekrar giriyoruz. Bu şifreler mixed mod için Sistem Admin hesabı ile bağlantı sağlamak için yani sa hesabı ile bağlantı sağlamak için kullanılacak şifrelerdir. Daha sonra Add Current User butonuna tıklayın.

Daha sonra Directories sekmesine tıklayınız.

sqlkurulum16

Daha sonra Directories sekmesinde, SQL datalarının nereye saklanacağını belirleyebilirsiniz. Genel olarak eğer harddiskiniz ikiye bölünmüş ise veriler için D tarafını yani sisteminizin olmadığı tarafı tercih edin derim. Çünkü sistemde herhangi bir sorun yaşarsanız datalarınız silinmesin diye D’yi adres göstermek daha doğru olur. Tabi isterseniz varsayılan ayarları değiştirmeyebilirsiniz.

FileStream sekmesinde ben ayarları değiştirmiyorum. Varsayılan olarak bıraktım.

sqlkurulum17

Next dedikten sonra sonraki pencereden Add Current Users deyiniz.
Daha sonra Data Directories seçiniz.

sqlkurulum18

Bu kısımda varsayılan olarak bende D kısmı geliyor. Konumu değiştirmiyorum. Next deyip bir sonraki adıma geçiyoruz.

sqlkurulum19

sqlkurulum20

Daha sonraki pencerede Add Current User seçiyoruz. Daha sonra next ile bir sonraki adıma geçiyoruz.

sqlkurulum21

Bu kısımdan sonra diğer kısımlara Next diyerek devam edicez gerisini SQL Server halledicek.

sqlkurulum22sqlkurulum23

sqlkurulum24

sqlkurulum25

SQL Server Kurulumu burada sona eriyor.

 

Yorum Yazın